ŠKODA techweb [homepage]
Literatura
22. května 2000

Technické a seřizovací hodnoty automobilů Škoda

recenze knihy
 
Název knihy Technické a seřizovací hodnoty automobilů Škoda
Autor Petr Koucký
Formát  A5
Počet stran 152 
Počet obrázků cca 80
Vydalo nakladatelství Grada
Vydáno v roce 1999 - druhé vydání
Autorizace knihy Škoda Auto a.s.
Cena 129 Kč

Úvod
Jen málo majitelům vozidel Škoda stačí hlad po informacích uspokojit příručka k vozu, především tedy pokud jste k staršímu vozu žádnou příručku nedostali. Hledání další vhodné literatury mají napomoci právě tyto recenze knih. Popis knihy a informací je proto hodnocen a popisován z hlediska běžného uživatele vozu.

Obsah knihy
Obsah je rozdělen do sedmi částí, prvních pět se zabývá automobily typu Škoda 100, až Škoda Octavia, v další části je přehled seřizovacích dat a na konci  seznam značkových servisů.
U každého vozu jsou postupně uvedeny tyto údaje. Na začátku jsou vnější a vnitřní rozměry vozu, a jeho variant. Dále následují přehledy motorů, s výkony a dalšími údaji o motoru. Popisy karoserie, spojky, převodovky, včetně odstupňování jednotlivých variant. U podvozku je uvedeno technické řešení a údaje o sbíhavosti, odklonech a další. Zajímavý je také přehled kol, z kterého lze jednoduše zjistit jaké pneumatiky a disky je možno namontovat na Váš vůz a samozřejmně jak je nahustit. Spotřeby a hmotnosti udávají výrobcem daná čísla pro jednotlivé typy vozů. Zajímavější údáje už jsou u brzd, lze zde zjistit nejenom rozměry nových součástí, ale i jejich povolené opotřebení (kotouč, brzdové obložení). Přehled elektrických zařízení, tj akumulátoru, alternátoru, spouštěče svíček a dalších informací Vás možná zaujme v další tabulce. Množství provozních náplní je potřebné znát pokud chcete uskutečnit výměnu svépomocí (nedoporučuji) ale znalost nikdy nezaškodí. U všech vozidel je vysvětleno jejich identifikační značení, kde ho hledat na karoserii a motoru a z čeho se skladá. Diagramy výkonu znázorňují křivky výkonu a točivého momentu jednotlivých motorů. Dále jsou u Felicie a Octavie schématické obrázky vedení řemene alternátoru u jednotlivých verzí motoru a vybavení (klimatizace). U všech verzí motorů, všech vozidel, je zde pořadí utahování šroubů hlavy motoru. Na konci částí od Favorita po Octavii jsou ještě motorové přehledy, tedy pohled pod kapotu s popisem jednotlivých částí a příslušenství motoru. To je tedy stručný obsah částí 1-5 s popisem vozů Š100 až Škoda Octavia.
V šesté části jsou popsány seřizovací hodnoty pro většinu automobilů, například předstih, otáčky volnoběžné a zvýšené a emisní limity. A nakonec v poslední sedmé části je seznam autorizovaných servisů pro vozy Škoda. Seznam obsahuje servisy v České i Slovenské republice, obsahuje na 300 položek. Seznam je aktuální k roku vydání k nihy tj k roku 99.

Verdikt
K úpravě knihy mám dvě výhrady, uspořádání informací v tabulkách je dobře čitelné, někdy je však velmi špatně využita plocha stránek. Stejně tak u diagramů výkonu motorů je jejich rozvržení na stránkách trochu nezvyklé. Kniha poskytuje dobré přehledové informace o produkci za posledních dvacet let, často jsou zde uvedeny i informace nutné při opravách (např. utrahovací momenty) či seřizování motoru (hodnoty předstihu, emisí). Vzhledem k obsahu knihy kdy se zabývá mnohy typy vozů je každému vozu věnováno jen několik (v průměru 24) stránek a tomu samozřejmně odpovídá i kvantita informací.
 
 


Tuto knihu si můžete objednat na online stránkách GRADA.

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku:
Hlavní menu:


Hledání v článcích:

  pomoc?
Nejnovější články:

Jak to je s palivem E85
Zkušenosti z provozu vozidla Octavia Combi 1,9 TDi 81 kW
Montáž schránky pod přední sedačky Octavia II
Na brněnský Autosalon ZADARMO!
Oprava centrálního zamykání Felicia
Návod na montáž zadních repro do Octavia II
Výmena starej poistkovej skrinky vo Favorite za novú
Osvětlení vnitřních klik Octavia II
Montáž tempomatu a palubního počítače do Octavia II FL
MB 1000 a Š 100 (1964-1976)
 

 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.