| Škoda TechWeb https://skoda-techweb.cz/forum/ |
|
| Zapojení příd. sv. a hlavně, co je to "RELÉ"??? https://skoda-techweb.cz/forum/viewtopic.php?f=13&t=934 |
Stránka 1 z 1 |
| Autor: | mystyfik [ 24.5.06, 12:33 ] |
| Předmět příspěvku: | Zapojení příd. sv. a hlavně, co je to "RELÉ"??? |
Čus, sem totálě neznalej, co se týká aut, ale chci to napravit. Jde mi o to, že si chci přidělat na auto přídavný dálkáče, zapojení jsem už celkem pochopil, ale vysvětlete mi prosím, co je to to RELÉ, jak funguje, co dělá atd. Jo a ještě tohle, četl jsem si jeden návod na zapojení příd. sv. a nakonci bylo dodáno, že je toto zapojení dimenzováno na velmi silné žárovky - až 160W. Když to tedy zapojím přesně podle zmíněného návodu, tak tam můžu bez ryzika dát jak 160W, tak 100W, ale i tu "legální" 55ti Wattovou žárovku aniž by se mi to nějak spálilo, nebo by to bylo jinak nebezpečný? (Samozřejmě, že předpoklad jsou světlomety, které takto silné žárovky snesou) Dík za pomoc |
|
| Autor: | Roman [ 24.5.06, 12:58 ] |
| Předmět příspěvku: | |
relé - no tak asi takhle - když bys někoho třeba probliknul dálkovkama, a veškerej proud by ti šel přes ty slabý plíšky a vodiče v lukasu (lukas L a P = ty páčky pod volantem |
|
| Autor: | Roman [ 24.5.06, 13:01 ] |
| Předmět příspěvku: | |
jo hlavně k těm dálkáčům dej pořádný kabely - né něco s průměrem 0,05mm, jak je častým zvykem u tunerů - když vidim ja jim k zesilovači de kabel tloušťky kabílku od sluchátek k volkmenu, tak z toho nemůžu - to samý k reprákům |
|
| Autor: | Lukas [ 24.5.06, 15:36 ] |
| Předmět příspěvku: | |
no proste rele je to co ti ty dalkace ve skutecnosti zapina. Lukasem pod volantem jen ovladas to rele. A ty silne zarovky dave jen do svetel s dostatecnou plochou skla, aby bylo aspon trochu zajisteno chlazeni... Jestli mas ty pridavne dalkace velikosti zadni mlhovky, tak se na to radeji vy*er a dej tam jen 55W |
|
| Autor: | Roman [ 24.5.06, 19:51 ] |
| Předmět příspěvku: | |
tak tak |
|
| Autor: | kachnis [ 25.5.06, 11:41 ] |
| Předmět příspěvku: | |
rele, je elektromagneticky spinac, ktery ma v sobe ukrytu civku, ktera odebira v aute cca 100-250mA, tudiz maly proud, na jadro civky je namontovan kontakt, ktery je dimenzovan na 30, 50 nebo 80 A a kontakt ma bud jen spinaci nebo prepinaci. kdyz privedes na civku relatka napeti, proteka jim proud, ktery vyvola silne magneticke pole, ktere do sebe vtahne kotvicku a tim sepne kontakt.. tak asi takhle, lajcky receno, je to cernej koskatej picus, co do nej vedou 2 draty tenky a 2 tlusty... jo pokud mas predohraba, dej vodice 1,5mm2 na propojeni svetel a pojistek a pred pojistkama spoj a odtud uztahej 2,5mm2 k relatku a od relatka k altiku taky 2,5mm2. na ovladani relatka pouzij 0,75 nebo 1mm2. pokud mas motor vzadu, natahni si novej drat od kontaktu na starteru nebo taky od altiku , ale pro privedeni k relatku a pak k pojistkam pouzij 4mm2 a od pojistek ke svetlu 2,5mm. kazdy svetlo dej na svoji pojistku..a ty draty nedavej tenci nez sem napsal.... mam to odskouseni, nejde jen o to aby se kabel nehral, ale taky aby si u zarovky nemel 11 voltu..svetla dobre ukostri...jopokud nechces 55W,tak misto zarovek 160W pouzij ty 100W, ale s xenon efektem nebo eurogold nebo tak neco.... kazdejch 100W ti prida na spotrebe zhruba od 0,1 do 0,3 l/100km... |
|
| Autor: | ferrari [ 29.5.06, 20:34 ] |
| Předmět příspěvku: | |
Ako už bolo napísané, pomocou relé ovládaš malými prúdmi (z Lukasu) veľké prúdy (cez relé). Jednoducho zapnutím vypínača svetiel dáš impulz relátku, v ňom sa zopnú kontakty a tým sa zapne prívod el. prúdu do svetiel. Toľko laické vysvetlenie. A čo sa týka silnejších žiaroviek - musíš potom lepšie diemnzovať celú svetelnú sústavu (aj hrubšie káble, aj riadne relátka). Ja som mal hlavné žiarovky 100/90W, prídavné diaľkové 55W (a už si nepamätám, či to nebolo zapojené tak, že mi súčasne svietila aj diaľky aj stretávačky) a poviem ti, pekne sa mi pálili kontakty v relátku (pri zapnutých diaľkových mi tade pretekalo skoro 30 A). Tie 100/90 veľa nevydržali (predsa len vyššie prúdy = vyššia teplota = nižšia životnosť) a podľa mňa kvalitné 60/55 svietili rovnako (ale ja som nemal hrubšie káble). |
|
| Autor: | stangha [ 20.2.07, 00:13 ] |
| Předmět příspěvku: | |
když tam chci dát přídavný dálkáče (normální 55W) můžu to klasickym 1.5 kabelem přidělat na relátko dálkovek v kufru ? a nemusim se ničeho bát? |
|
| Autor: | Martin [ 20.2.07, 09:04 ] |
| Předmět příspěvku: | |
Raději to připoj ještě přes jeden vypínač, pak relátko a pak světla. Ať máš možnost je vypnout a nezatěžuješ relé 200W. |
|
| Autor: | stangha [ 20.2.07, 10:00 ] |
| Předmět příspěvku: | |
takže eště jeden vypínač do kabiny, a tim normálně přerušim ty dráty co povedou k těm přídavnym světlům? |
|
| Autor: | Kachnis [ 20.2.07, 11:07 ] |
| Předmět příspěvku: | |
pokud sou 55W tak klidne bez vypinace LS a GLS to tak mely taky, jen je pichni kazdy svetlo na jinou pojistku ( 7 a 8 ) |
|
| Autor: | stangha [ 20.2.07, 12:54 ] |
| Předmět příspěvku: | |
ok, děkuju za rady |
|
| Autor: | Serifus [ 20.2.07, 15:48 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Zapojení příd. sv. a hlavně, co je to "RELÉ"?? |
mystyfik píše: Čus, sem totálě neznalej, co se týká aut, ale chci to napravit. Jde mi o to, že si chci přidělat na auto přídavný dálkáče, zapojení jsem už celkem pochopil, ale vysvětlete mi prosím, co je to to RELÉ, jak funguje, co dělá atd. Jo a ještě tohle, četl jsem si jeden návod na zapojení příd. sv. a nakonci bylo dodáno, že je toto zapojení dimenzováno na velmi silné žárovky - až 160W. Když to tedy zapojím přesně podle zmíněného návodu, tak tam můžu bez ryzika dát jak 160W, tak 100W, ale i tu "legální" 55ti Wattovou žárovku aniž by se mi to nějak spálilo, nebo by to bylo jinak nebezpečný? (Samozřejmě, že předpoklad jsou světlomety, které takto silné žárovky snesou) Dík za pomoc RELÉ.... to je něco jako René |
|
| Stránka 1 z 1 | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ] |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|