Pežoťáci zas vymejšlí ptákoviny ...
| Autor |
Zpráva |
|
Ondras83
Registrován: 15.11.06, 22:59 Příspěvky: 17411 Bydliště: Stračov (u HK)
|
patrik-hp píše: Ano je pravda,že jeden axiál nese sílu tlačných pružin přítlačáku,hlavně při sešlápnutí spojky...Ale????????není to zas až tak markantní...Pokud má dostatečnou plochu...A není to totiž úplně nasucho a na dlouhou dobu...Ano,motor může být hlučný,časem,ale to už má 200000km a možná ten jejich Peugeot 50.000... Za další... Podnebí tu je takové,že tu je zima cca 5 měsícu v roce a převodový olej jakýkoliv tuhne a udává odpor motoru v převodovce. Za další jde o bezpečnost startování...necháš tam náhodou kvalt a ten před tebou co šel z odpadky má hnáty napadrť...tak že?!Zas chce být někdo důležitej...Ať si tedy startuje jak chce a kupuje aku se startérem každou chvíli.Někdo řeší něco na nějakym motoru co prostě nemá axiály tak dobrý jako má Škodovka....Konstrukce jižanů je naprosto odlišná,než-li evropanů...tak že ať si radí u moře se škeblí v hubě a nás nechá na pokoji....
konečně někdo uzavřel toto téma  :D:D:D:D:D:D:D....jinak třeba zetor 10011 CRYSTAL ani bez spojky nenastartujete...prostě to startér neutáhne a je tam taky nějaký jištění....
_________________ "clovek musi mit odvahu to zkurvit"
|
| 3.12.07, 23:14 |
|
 |
|
Reklama
|
 Reklama
|
| |
|
 |
|
fatal
rejpal
Registrován: 26.4.06, 15:18 Příspěvky: 18477
|
Drak píše: Ty jaksi nechápeš pointu celé diskuze a ta je že je potřeba co nejvíc odlehčit startéru a vyloučit všechny možný odběry energie navíc, jak pohybové, tak elektrické, proto je třeba vyšlápnout spojku, ať má startér co nejmenší odpor, vypnout veškerý spotřebiče, ať má startér co největší možnost odběru energie. Hodnoty proudů, který sem uváděl jsou jejich špičky, netvrdím, že takový odběr má starér pořád, čti pořádně. Možná by ses divil, ale třeba zrovna u škodovky u motoru s teplotou okolo -5°C se právě odběrová špička při roztáčení startéru pohybuje okolo 800A. Mazání všech uvedených motorů je naprosto stejný, liší se akorát pohon čerpadla, některý jsou poháněný od kliky, některý od vačky, v principu jsou ale všechny stejný. Pokud si myslíš, že motor v bezvadným stavu ti v -20°C chytne jak v létě, tak seš na omylu, benzín se v takové teplotě špatně odpařuje a směs pro start není dostatečně bohatá (u karburátorů, stříkačka si to jakštakš ošéfuje sama) a nafta je tak ztuhlá, že ucpe filtry, když si vzpomenu na předloňskou zimu, tak sme při těch mrazech, kdy bylo -30°C vůbec neotvírali dílnu a od rána do večera sme jezdili s propanbutanovým hořákem ohřívat auta, který absolutně nechtěly i přes svůj docela uspokojivej stav naskočit, i ten blbej hořák po deseti minutách venku začal stávkovat a odmítal hořet.
Z toho všeho plyne, že při startování se spojkou nedochází k nijakému extrémnímu opotřebení axiálů, ba naopak si snižuješ životnost všech silových spínačů a vedení, včetně spotřebičů, je sakra rozdíl, jestli stykač spíná 800A, nebo třeba jen 500A
Tato diskuse má nějakou pointu? Domníval jsem se, že diskutujeme o tom, zda je vhodné startéru odlehčovat pár Nm za cenu možného zvýšeného opotřebení axiálního ložiska. Já se snažím obhájit svůj názor, že to vhodné není, ty že to nutné je.
Těch 800A jsi měřil jak? Rád bych to zkusil také změřit, protože ti to číslo nevěřím (už jen proto, že podle chytré knížky takového proudu dosáhnout nemůžeš ani teoreticky - při 7V cca 380A).
Dobrý motor musí i v -20˚C chytnout bez problémů. Kvůli vlivu teploty na směs máme sytiče, pro zvýšení teploty ve spalovacím prostoru máme kompresi. Neberu v úvahu nafťáky, tam jsou jiné problémy...
Možná při startu nedochází k extrémnímu opotřebení axiálních kroužků, ale určitě je opotřebení vyšší, takže se opět vracím k otázce, zda se vyplatí to opotřebovávat.
Pokud máš pocit, že záběrový proud startéru snížíš zmáčknutím spojky, mýlíš se. Pokud by těch tvých 800A bylo pravdivých, byl by spínač tomuto proudu vystaven ať spojku zmáčkneš nebo ne, pak proud poklesne v závislosti na zátěži, takže i kdyby poklesl se stlačenou spojkou z 800A na 400A a bez stlačené spojky z 800A na 450A, těch 50A ti toho moc nezachrání.
|
| 4.12.07, 10:01 |
|
 |
|
fatal
rejpal
Registrován: 26.4.06, 15:18 Příspěvky: 18477
|
Matthes píše: Fatal: Videls nekdy rozebranou prevodovku? Ja ted mam tu cest ... Jestli si myslis ze se tam toci par kolecek tak jsi na omylu ... pri startu bez spojky toci starter zbytecne navic pul metrem hrideli s 5+1 koleckama (zde jsou dve kuzelikova loziska), potom tato hridel pohani 5 kol na hnane hrideli, kola se otaci kov na kovu - kluzna loziska. Pokud je ten oil ztuhly, tzn i teploty kolem 10°C, tak je to docela velka zatez. Ono ty si tou prevodovkou venku otocis rukou lehce ... ale rekni jak rychle ji tocis? Pul otacky za 3 sekundy? A kolik toci starter? 1000 otacek? Myslis ze to neni rozdil?
Rozebranou převodovku jsem naštěstí ještě neměl, ale vím jak funguje. Nevím jak rychle jsem osou převodovku otáčel, moc rychle ne. Startér točí nějakých 2000 otáček, takže motor se točí odhadem 100 otáček za minutu. Rozhodně je tření při těchto otáčkách v převodovce nižší, než při volnoběhu.
|
| 4.12.07, 10:06 |
|
 |
|
fatal
rejpal
Registrován: 26.4.06, 15:18 Příspěvky: 18477
|
kachnis píše: proste to shnme tim, ze v zime je LEPSI startovat se seslapnutou spojkou,protoze tim setrime elektrickou soustavu auta a navic kdyz prijedu,zaparkuju a loupnu tam jednicku nebo zpatecku podle toho,jak stojim...no kdybych neslapal spojku pri startovani, uz se vidim, jak bych po parkovisti hopsal na starter 
Zhruba uprostřed je pozice nazvaná neutrál. 
|
| 4.12.07, 10:08 |
|
 |
|
fatal
rejpal
Registrován: 26.4.06, 15:18 Příspěvky: 18477
|
Ondras83 píše: konečně někdo uzavřel toto téma...
Já bych to téma ještě nezavíral... 
|
| 4.12.07, 10:12 |
|
 |
|
cyz
Registrován: 6.5.06, 20:11 Příspěvky: 3262 Bydliště: Uherské Hradiště (Kunovice)
|
Tak jestli chceš svůj názor obhájit tak bys to tu musel dokázat např. nějakými věděckými výpočty  A ten proud změříš velice jednoduše klešťovým ampérmetrem.
|
| 4.12.07, 12:13 |
|
 |
|
Kachnis
Moderátor
Registrován: 8.6.06, 11:31 Příspěvky: 10612 Bydliště: Strupčice-Chomutovsko
|
stejnosmernej proud klestakem??? ten bude asi teda drahej a nema ho doma kdekdo 
_________________ 742 8ti modelů,2 Rapidy, Feliciaq, TAZ 1500, škoda ForMan,Felicia Š 742 Forever Team, htp never team,Zakladajici clen Klubu ostrych motoru Kdyz do sveta,tak s litinou.. http://kachnis.techsajt.cz
|
| 4.12.07, 13:46 |
|
 |
|
Kachnis
Moderátor
Registrován: 8.6.06, 11:31 Příspěvky: 10612 Bydliště: Strupčice-Chomutovsko
|
Zhruba uprostřed je pozice nazvaná neutrál.  [/quote]
odpoledne se kouknu jesli tam fakt je...myslel sem ze mam 4 kvalt a ja tam mam jeste nejakej neutral 
_________________ 742 8ti modelů,2 Rapidy, Feliciaq, TAZ 1500, škoda ForMan,Felicia Š 742 Forever Team, htp never team,Zakladajici clen Klubu ostrych motoru Kdyz do sveta,tak s litinou.. http://kachnis.techsajt.cz
|
| 4.12.07, 13:47 |
|
 |
|
jožina
Registrován: 3.7.06, 14:41 Příspěvky: 19
|
ono de oto že v zimě pod nulou bude už motor sám osobě ztuhlej, taky tam budou jiný vůĺe než při teplím startu, baterka na tom taky může bejt jinak než při +20, takže když se to nasčítá tak to sotva točí..... kort u škodovek.... takže kdyždý ubrání dobrý, osobně ráno startuju bez spojky (lenost- jen se nakloním ke klíčku nastartuju a jdu - zatím se to ohřeje a topí  )
jinak náklaďáky se startujou bez spojky - tada aspoň ty nový..... pokud vím.
|
| 4.12.07, 15:11 |
|
 |
|
Drak
Registrován: 29.8.06, 20:14 Příspěvky: 3060 Bydliště: Olomouc
|
Každá diskuze pointu má, debaty bez pointy se vedou možná v domově důchodců při sledování dallasu, nebo na slepičím sletu u kadeřnice. Patrně nečteš asi moc pozorně, nikde sem nenapsal, že je to nutné, jen že je to vůči elektroinstalaci a spotřebičům vhodné, ve vyjímečných případech nutné, jen pro upřesnění.
Těch 800A je měřeno ampérmetrem na zkušební stolici, kterou se běžně testujou startéry všech druhů, dá se s ní měřit i startér přímo v autě se zdrojem v autě. Nejsem vědec, ani fyzik, ale technik, proto ti nedokážu obhájit, jak je to možný, ale počáteční špička u ztuhlýho motoru při plném nabití baterky se pohybuje v této mezi. Sám si to asi nezměříš, protože taková mašinka stojí v řádu statisíců, samostatnej ampérmetr s takovým rozsahem je jen na objednávku a stojí v řádu desetitisíců, ale můžeme se klidně domluvit a navštívit mojeho kamaráda, kterej se živí repasem startérů a tuto mašinku vlastní.
Ani dobrej karburátorovej motor ti nechytne v -20°C bez problémů, ty motory nejsou prostě na takovou teplotu konstruovaný.
U kolegů, u kterých vím, že pravidelně startujou se spojkou a měl sem u jejich aut vanu dole, (mj. 2 vozy zn. Peugeot) není poznat ani po 400.000 km nijak zvláštní opotřebení axiálů, takže pořád tvrdím, že teorie toho pána je bohapustej kec.
Nevím, jestli chápeš, co to znamená odběrová špička, je to nejvyšší hodnota proudu, kterou si startér po dobu svojeho provozu vezme a ta hodnota závisí na odporu, kterej musí startér překonávat, takže čím víc mu zmenším odpor, tím menší proud bude potřebovat k roztočení a práci, těch 800A se v obvodu vyskytne mžitkově, (v řádu ms).
Nejlíp poznáš rozdíl startu se spojkou a bez u auta V3S, kde je obvod startéru jištěnej pojistkou, zkus si v zimě nastartovat nejdřív se spojkou, zjistíš, že se nic neděje a pak bez spojky, pojistky vyletí jak řepa z ďury.
_________________ Už tu nejsem, s fórem mi vlezte na hrb. Co jsem měl rozřešeno dořeště prosím přes drak@drakk.eu
|
| 4.12.07, 18:45 |
|
 |
|
Ondras83
Registrován: 15.11.06, 22:59 Příspěvky: 17411 Bydliště: Stračov (u HK)
|
_________________ "clovek musi mit odvahu to zkurvit"
|
| 4.12.07, 19:11 |
|
 |
|
michalkatka
Registrován: 11.2.06, 15:19 Příspěvky: 19160 Bydliště: SR Bratislavský kraj - Senec
|
nad tým ani nerozmýšľam, pri štarte automaticky stlačím spojku na každom..., akurát na karose je to zbytočné...
_________________ Škoda Favorit 135(136)(G)Lx 93 LPG klima červeň
Nie je všetko tak ako vyzerá - rozdiel je v technike...
http://skoda.panda.cz/forum/viewtopic.php?t=3336
|
| 4.12.07, 20:01 |
|
 |
|
patrik-hp
Registrován: 28.6.06, 20:54 Příspěvky: 3257 Bydliště: Brandýs nad Labem
|
Ještě jsem zapoměl připomenout,že ten onen objevitel, je asi pěkný tele,páč motor když už někdo konstruuje počítá s každou maličkostí...Alespoň co se týče české konstrukční školy....Každej přeci musí zmáčknout spojku,pokud chce slušně a dlouhodobě řadit.U nich na západě asi maj automaty,který jsou proti opotřebení axiálu mnohem náchylnější a to nákladově.....Nehledě na to,že hydrofilm na axiálu není tak kvalitní a to nikdy,jako na radiálním ložisku od kliky ojnice až po vačku.Tam žádný tlak oleje nikdy nebude,je to pouze olejované,nikoli tlakově,čerpadlem bez styku třecích ploch ložisko čep...tak že někdo zas vopruzuje a dělá machra...Ať si tam dá tedy místo kluznýho valivý a dá pokoj.....Bude to drahý a vylepšení asi o 1 %....Páč stejně odejde dříve něco jiného,než ten jeho AXIÁL,bez kterýho ten onen nemůže spát.
|
| 4.12.07, 20:02 |
|
 |
|
Jarda S.
Dřevák na focení, neumí ostřit
Registrován: 19.7.06, 20:40 Příspěvky: 27259 Bydliště: Netolice největší prdel v republice
|
tak mi nastartuj Jawu 50 se spojkou 
_________________ Nissan Navara D40 Passat 96kw Felda 1.3BMM combi LPG ve stavu klinické smrti čeká na konec
|
| 4.12.07, 20:02 |
|
 |
|
Drak
Registrován: 29.8.06, 20:14 Příspěvky: 3060 Bydliště: Olomouc
|
michalkatka píše: ...akurát na karose je to zbytočné...
Zbytečný to není, ale nechtělo by se mi po každým startu bez luftu měnit váleček.
_________________ Už tu nejsem, s fórem mi vlezte na hrb. Co jsem měl rozřešeno dořeště prosím přes drak@drakk.eu
|
| 4.12.07, 20:07 |
|
 |
|
Reklama
|
 Reklama
|
| |
|
 |
|
Kdo je online |
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků |
|
Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru Nemůžete odpovídat v tomto fóru Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
|
|