| Škoda TechWeb https://skoda-techweb.cz/forum/ |
|
| Asi jsem objevil Emeriku... https://skoda-techweb.cz/forum/viewtopic.php?f=14&t=9051 |
Stránka 1 z 2 |
| Autor: | ondra120 [ 14.2.08, 08:37 ] |
| Předmět příspěvku: | |
Tak já mám gelovku v motorce a naprostá spokojenost, akorát pozor při nabíjení - nabíjí se jinak než olověný akumulátor. Do mašiny je oproti normální drahší o 2-3 kilča, ale do auta už je ten rozdíl dost velký teda...to nebude mít smysl páč za litr máš baterku co ti při dobrém zacházení vydrží 5-6 roků...A gelovka víc než deset taky nedá..si teda myslim |
|
| Autor: | Kachnis [ 14.2.08, 13:17 ] |
| Předmět příspěvku: | |
ja mam gelovku na pokusy uz 7 rokem a spokojenost...ale je to jen 12V 2Ah, pouzivaj se do alarmu.. |
|
| Autor: | Martin [ 14.2.08, 13:29 ] |
| Předmět příspěvku: | |
No jo, to je teda Amerika. Až na to, že konstantním napětím se nenabije na plnou kapacitu. Lepší je nabíjet usměrněným proudem (ne filtrovaným), možné ještě přidat k baterce paralelně žárovku a nabíjet 0,1C do 14,5V a potom 0,06C dokud bude stoupat napětí (mělo by to být asi 16,5V). |
|
| Autor: | Kachnis [ 14.2.08, 13:34 ] |
| Předmět příspěvku: | |
jj pulsni nabijeni je nejlepsi,akorat jak dlouho to trva s tou zarovkou kdyz poustis jen 1 pulvlnu a misto druhy pulvlny vybijis? |
|
| Autor: | Martin [ 14.2.08, 13:39 ] |
| Předmět příspěvku: | |
To nevím, já většinou nabíjím bez žárovky, ale určitě to chce zvolit správnou žárovku, aby odebrala zpět takových 5% dodané energie. Tak zběžně mě to vyšlo na 2W, potom to samozřejmě bude trvat odhadem 2,2x dlouho, ale když to dáš přes noc, tak to nebude tak strašné. |
|
| Autor: | Kachnis [ 14.2.08, 13:54 ] |
| Předmět příspěvku: | |
hmmm, tak zatim zustanu u graetze a odporu..ale Martine, sla by nabijecka regulovat pomoci tyristorovyho stmivace na zarovky??? sla ne? nemusel bych topit odporem...myslim,co ty? |
|
| Autor: | Martin [ 14.2.08, 14:40 ] |
| Předmět příspěvku: | |
Jestli je ta regulace na primáru trafa (jako že asi je), tak se to tomu trafu nebude vůbec líbit, takže spíš ne. |
|
| Autor: | Kachnis [ 14.2.08, 15:16 ] |
| Předmět příspěvku: | |
jak nebude? co mu bude vadit? |
|
| Autor: | Martin [ 14.2.08, 16:52 ] |
| Předmět příspěvku: | |
Asi tak, že trafo se chová jako cívka a při prudkém nárustu napětí se zahřívá vrčí a brání se tomu, vůbec se mu to nelíbí. S něčím podobným mají velké problémy rozvodny, protože všude se cpou spínané zdroje a ty neodebírají proud ve tvaru sinu, ale ve tvaru špičky při maximální hodnotě napětí, protože kondenzátory jsou nabité na nějakých 315V a tudíž se nabíjí ze sítě jen při napětí větším než tato hodnota. To však je jen velmi malou dobu a tak odběr proudu má tvar velmi úzkých a vysokých špiček. Trafu se takovéto rychlé změny vůbec nelíbí a právě se brání bručením a velkým zahříváním. Sice jsem dokonce viděl nějaké konstrukce, které údajně fungovaly, ale rozhodně bych to nikomu nedoporučil stavět. |
|
| Autor: | Serifus [ 14.2.08, 18:37 ] |
| Předmět příspěvku: | |
Martin píše: No jo, to je teda Amerika. Až na to, že konstantním napětím se nenabije na plnou kapacitu. Lepší je nabíjet usměrněným proudem (ne filtrovaným), možné ještě přidat k baterce paralelně žárovku a nabíjet 0,1C do 14,5V a potom 0,06C dokud bude stoupat napětí (mělo by to být asi 16,5V). Ok. Řeknu našemu Prof. Ing. CSc., že to nakreslil blbě a že tomu na FELu vůbec nerozumí a ať si ten obrázek strčí do... Btw... To pulsní nabíjení jako myslíš jak? Myslíš reflexní nabíjení akumulátorů? To se u PB vůbec nepoužívá Dá se použít i Delta U Peak aj. Ale tohle stačí. Delta nabije na maximum stejně jako konst. I a U. |
|
| Autor: | Kachnis [ 14.2.08, 18:42 ] |
| Předmět příspěvku: | |
tak pravdu martine mas, to jo,ale kdyby se orezavala sinusovka triakem, to uz by slo ne? |
|
| Autor: | Serifus [ 14.2.08, 18:56 ] |
| Předmět příspěvku: | |
kachnis píše: hmmm, tak zatim zustanu u graetze a odporu..ale Martine, sla by nabijecka regulovat pomoci tyristorovyho stmivace na zarovky??? sla ne? nemusel bych topit odporem...myslim,co ty? Pokud se jedná o spínaný zdroj s indukčnostmi, pak tyristor nelze použít jako regulační prvek. Pochopil jsem to dobře? |
|
| Autor: | Martin [ 14.2.08, 19:22 ] |
| Předmět příspěvku: | |
Serifus píše: Ok. Řeknu našemu Prof. Ing. CSc., že to nakreslil blbě a že tomu na FELu vůbec nerozumí a ať si ten obrázek strčí do... Btw... To pulsní nabíjení jako myslíš jak? Myslíš reflexní nabíjení akumulátorů? To se u PB vůbec nepoužívá Dá se použít i Delta U Peak aj. Ale tohle stačí. Delta nabije na maximum stejně jako konst. I a U. Neřekl jsem, že to tvoje řešení nefunguje, nebo že se nepoužívá, ale navrhl jsem lepší řešení. Ono se totiž zjistilo, že střídavé dodávání a zpětný odběr (myslím kolem 5%) náboje příznivě prospívá akumulátoru, ale ty víš všechno nejlíp, takže ponaučení pro mě je, že budu příště radši držet hubu. kachnis píše: tak pravdu martine mas, to jo,ale kdyby se orezavala sinusovka triakem, to uz by slo ne? Neříkám, že to nepůjede, ale nebude to dělat dobrotu. Dokonce bych se nebál tvrdit, že výsledné ztráty v trafu by převýšily ztrátu na předřadném odporu. Trafo na 50Hz prostě není na takovýto účel stavěné. Serifus píše: Pokud se jedná o spínaný zdroj s indukčnostmi, pak tyristor nelze použít jako regulační prvek. Pochopil jsem to dobře? Ale jde, i když na něj budou samozřejmě kladeny větší nároky. Není ani tak problém v tyristoru, ale v trafu. |
|
| Autor: | Matthes [ 14.2.08, 19:32 ] |
| Předmět příspěvku: | |
Martin: Takze kdyz trafo bzuci tak je neco spatne? Me bzuci svarecka |
|
| Stránka 1 z 2 | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ] |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|