Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je 22.6.26, 08:58



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 Předstih Š120 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: 31.10.08, 16:00
Příspěvky: 12598
Příspěvek Re: Předstih Š120
MartinK72: mas na tieto svoje reci nejake podlozene tvrdenie z ktoreho vychadzas? Pretoze tvrdit ze benziny s rozdielnym oktanovym cislom pri rovnakom tlaku horia rovnakou rychlostou je blbost.

EDIT: opravene

_________________
"You only really learn by doing it, I believe." Ayrton Senna


Naposledy upravil darklord dne 13.1.12, 20:25, celkově upraveno 1



13.1.12, 19:54
Profil Zobrazit autorovy stránky
Příspěvek Reklama

   
Uživatelský avatar

Registrován: 28.12.11, 16:07
Příspěvky: 530
Příspěvek Re: Předstih Š120
Netvrdím nic takového, přečti si to ještě jednou.


13.1.12, 19:59
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 31.10.08, 16:00
Příspěvky: 12598
Příspěvek Re: Předstih Š120
Pardon, celeho ma to tu tak domotalo ze som napisal kravinu rovnaku ako ty.

_________________
"You only really learn by doing it, I believe." Ayrton Senna


13.1.12, 20:26
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 8.6.06, 11:31
Příspěvky: 10612
Bydliště: Strupčice-Chomutovsko
Příspěvek Re: Předstih Š120
tvl,
na motor 120 je dany predstih 3-5st pokud misto paliva 91okt liju 95 muzu si dovolit predstih zvysit protoze motor zacina "klepat" pozdeji. pokud na tomto motoru jezdim na 95ku a mam nastaveny nejvyssi provozuchopny predstih a najednou naliju 91okt motor bude klepat a pojede nahovno, z toho soudim ( dle svych zkusenosti) ze oktanove cislo a predstih spolu souvisi a at mi nikdo netvrdi ze ne. najezdil jsem se seriovou 105kou 50000km s plne nalozenym autem tak asi vim..co se vyssich kompresi tyce, plati to same.

predstih se zjistuje tak, ze motorem (remenici kliky) otocis proti smeru hodinovych rucicek, tj zpatky tak aby ryska remenice byla alespon o 90° pred nulou, mezi vystup kladivka a + napoj zarovku a pootacej motorem ..zarovka sviti. ve chvili kdy zhasne vidis rysku remenice u nektery cary na stupnici. to je tvuje hodnota zakladniho predstihu. pootocenim rozdelovace na jednu nebo druhou stranu uberes/pridas, ale zkontrolovat o musis zase jak pisu ja..predstih zazehu je okamzik kdy se zapali jiskra na svicce oproti horni uvrati. Proto musis koukat kdy zarovka zhasne tj kladivka ROZEPNOU protoze pri rozepnuti to haze jiskru. a ze to mezi kladivky jiskri je normalni, vsak spinaj indukcni zatez..

_________________
742 8ti modelů,2 Rapidy, Feliciaq, TAZ 1500, škoda ForMan,Felicia
Š 742 Forever Team, htp never team,Zakladajici clen Klubu ostrych motoru
Kdyz do sveta,tak s litinou..
http://kachnis.techsajt.cz


13.1.12, 20:56
Profil ICQ YIM Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 28.12.11, 16:07
Příspěvky: 530
Příspěvek Re: Předstih Š120
@darklord
Samozřejmě že hoří stejnou rychlostí.
Ale já chápu, že ti to připadá jako blbost, vlastně ano, je to takový všeobecně rozšířený blábol, že vysokooktanový benzín potřebuje větší předstih, protože hoří pomaleji. On tedy hoří pomaleji, ale jen při větší kompresi. Při stejné kompresi se předstih nemění, protože se nemění rychlost prohořívání směsi.
Nastuduj si něco o palivech, než se o nich zapojíš do diskuse. A přesvědčovat tě nebudu, bylo by to asi zbytečné, věř si čemu chceš.


13.1.12, 21:24
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 28.12.11, 16:07
Příspěvky: 530
Příspěvek Re: Předstih Š120
@Kachnis
Kdo by ještě dnes jezdil na N91 (i když je často levnější)? Hlavně pokud je motor zabordelený karbonem, je lepší N95, protože je méně citlivý na předstih, právě proto že běžně nezpůsobuje klepání. On si ten předzápal musí nastavit tak, aby mu auto jelo co nejlépe, bez ohledu na to, kolik to nakonec bude stupňů.


13.1.12, 21:37
Profil
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 8.6.06, 11:31
Příspěvky: 10612
Bydliště: Strupčice-Chomutovsko
Příspěvek Re: Předstih Š120
ano, nicmene se snad shodneme na tom, ze pri 95oktanech snese vyssi predstih nez pri 91 oktanech.Tak to proste je, zadnej obecne vzitej blabol..

"je lepší N95, protože je méně citlivý na předstih.."

není méně citlivý na predstih, ale dovoli zapalovat smes pozdeji. Benzin nikdy neni citlivy na predstih, ale motor..ach jo, tohle me toci, ale po dlouhy dobe nejaka ziva diskuze k poradnymu autu :-)
zakarbonovany motor preci ma vyssi komresni pomer protoze ma nizky objem kompresniho prostoru..tudiz ma vyssi oktanovy narok..

_________________
742 8ti modelů,2 Rapidy, Feliciaq, TAZ 1500, škoda ForMan,Felicia
Š 742 Forever Team, htp never team,Zakladajici clen Klubu ostrych motoru
Kdyz do sveta,tak s litinou..
http://kachnis.techsajt.cz


13.1.12, 21:59
Profil ICQ YIM Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 28.12.11, 16:07
Příspěvky: 530
Příspěvek Re: Předstih Š120
@Kachnis
Samozřejmě že se shodneme na tom, že při 95okt snese motor větší předstih než při 91okt, protože je to pravda. A tu větu o tom, že "N95 je méně citlivý na předstih", jsem asi jen špatně zformuloval, spíš tam mělo být něco jako "s N95 je motor odolnější proti klepání", nebo tak podobně ;-)
Tady totiž nejde o to co motor (nebo palivo) snese. Tady jde o nastavení nejvhodnějšího předstihu, tedy aby nebyl zážeh ani moc pozdě a palivo nedohořívalo ve výfuku, ani moc brzo, kdy je max. tlak expanze před HÚ pístu a snižuje výkon motoru. A toto nastavení nezáleží na OČ paliva, tedy pokud nemá benzín méně oktanů, než je pro daný motor doporučeno.
Mně šlo v tomhle vlákně o toto:
Pokud máš Š120, kde je minimální oktanový požadavek 90 oktanů, a tento benzín do ní naleješ, začne ti detonační spalování směsi hned, jak přeženeš předstih, např. při -7stHÚ. Takže nastavíš třeba -5stHÚ, a motor jede a neklepe. Při Naturalu 95 by motor začal klepat třeba až na -15stHÚ, ale to neznamená, že je tento předstih pro tento benzín správný. No a pokud do ní naleješ Natural 98, motor ti nezačne klepat ani při sebevětším předstihu.
Prostě a jednoduše, základní nastavení předzápalu u této Š120 je stejné pro všechny benzíny od 90okt výše.
A o to jde. Je tedy nesmysl tvrdit, že když použiji víceoktanový benzín, MUSÍM u motoru auta zvýšit předstih, protože takový benzín hoří pomaleji. Nehoří! Je pouze pravda že ten předstih MOHU zvýšit, právě proto, že je onen benzín odolnější proti samozápalu. A to je rozdíl!
To ten nad tebou ale asi nechápe, ovšem to nechápe spousta lidí.


13.1.12, 23:56
Profil
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 8.6.06, 11:31
Příspěvky: 10612
Bydliště: Strupčice-Chomutovsko
Příspěvek Re: Předstih Š120
promin, ale nemuzu souhlsit se vsim co jsi napsal.. pokud pouziji kvalitnejsi palivo, je v mem zajmu abych predstih zazehu zvysil, protoze rozsah pouzitelneho predstihu se mi zvetsi..pokud budu mit na motoru rozsah napr 3-5 pro 91oktanu a budu mit nastaveno 3st, tak pro benzin s vyssim oktanovym cislem to uz muze byt moc nizke..samosebou mezi 91 a 95oktany se to neprojevi, ale mam-li motor staveny na 80 oktanu a po 30ti letech nekdo vymysli 95 oktanu, tak tam uz je zvyseni predstihu preci nutne..nechces mi preci tvrdit, ze jezdit s prilis nizkym predstihem neni na skodu..

jinak kdyz uz tady resime teorie, pripomenme si, ze v benzinovem motoru o kterem zde diskutujem nemuze dojit k detonacnimu horeni jak tomu vetsina lidi rika..jedna se preci o zahoreni od horke casti spalovaku, cili deflagraci,jejiz rychlost sireni plamene nikdy nesplni podminky detonacniho horeni.. :wink:

_________________
742 8ti modelů,2 Rapidy, Feliciaq, TAZ 1500, škoda ForMan,Felicia
Š 742 Forever Team, htp never team,Zakladajici clen Klubu ostrych motoru
Kdyz do sveta,tak s litinou..
http://kachnis.techsajt.cz


14.1.12, 01:35
Profil ICQ YIM Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 28.12.11, 16:07
Příspěvky: 530
Příspěvek Re: Předstih Š120
@Kachnis
Neexistuje nic takového jako "rozsah použitelného předstihu", správný základní předstih je pouze jeden, to co se u motorů uvádí jako "rozsah" předstihu, je jen tolerance od této hodnoty.
Co je těžkého na tom pochopit, že předzápal se neřídí oktanovým číslem paliva? Pouze pokud používám benzín s nízkým OČ, musím předstih snížit, aby motor neklepal. Nebo lépe, natankovat "lepší" benzín a nechat předstih tak jak je.
Předstih je v každém motoru nastaven tak, aby maximální tlak expanze byl v horní úvrati pístu. A protože všechny běžné benzíny hoří při stejném tlaku stejně rychle, nebude se předstih měnit od základního OČ paliva výše. Vždyť jsem to už napsal na příkladu té Š120, natankuješ-li do auta víceoktanový benzín, předstih můžeš zvýšit, jenže pokud bude větší než je doporučeno, motor ti "ztvrdne", protože ti ho dřívější expanze začne brzdit. Pokud ti motor i při normálním předstihu klepe, motor má zvýšený oktanový požadavek a je potřeba přejít na palivo s vyšším OČ, ne snížit předstih a zůstat u stále stejného benzínu.
Já mám z toho všeho pocit, že běžný škodovkář si myslí, že čím vyšší OČ benzínu bude tankovat, tím větší předstih musí nastavit a tím větší výkon z motoru dostane. Ale to je samozřejmě nesmysl. Ideální předstih je stále stejný, závislý na rychlosti hoření směsi, po jeho zvýšení nebo snížení bude motor ztrácet výkon.
Větu, že pokud přejdu na víceoktanový benzín, musím zvýšit předstih, tedy neberu, protože je nepravdivá. Pokud mám motor, který jezdil (a byl vyroben, má tedy i nízký komp. poměr) na Normal 80, zůstává mu jeho předstih dál, nezávisle na tom, jesti do něj budu lejt třeba N98. Pouze mi takový motor nebude klepat, když nastavím předzápal příliš velký a mohu u něj vyzkoušet, jestli náhodou nepojede lépe, když mu předzápal zvýším třeba o 1 - 2 stupně. To ale jen když bude například zakarbonovaný a bude mít větší kompresi.
Něco úplně jiného je případ, kdy páprdové jezdili Škodu 100/110 na Special 90, protože Super byl drahý, a občas také nebyl k dostání (můj otec by mohl vyprávět). Tyto motory mají ale min. okt. požadavek 95 oktanů, takže si museli seštelovat předstih na 0 - 2stHÚ, protože by jim motor klepal. Po případném přechodu zpátky na Super 96, předstih vrátili. Dnešní motory s čidlem klepání toto dělají automaticky.

Mně je jasný, že tvrzení "větší OČ - větší předstih - větší výkon" je blábol všeobecně rozšířený (takových všemožných blábolů je mnoho), protože běžný kutil si nedokáže zdůvodnit že je to blbost a tak tomu dál věří. Hlavně když mu to jíní kutilové potvrdí.
Potom se objeví blázen který se to snaží vyvrátit, ale samozřejmě nemůže uspět, protože kutil argumentuje tím, že když mu motor při větším předstihu neklepe, je vše v pořádku.


14.1.12, 13:24
Profil
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 8.6.06, 11:31
Příspěvky: 10612
Bydliště: Strupčice-Chomutovsko
Příspěvek Re: Předstih Š120
ano, dnesni motory to delaj automaticky, protoze vedi, ze s lepsim palivem se hodnota snesitelneho predstihu zvetsuje. Proc by tedy hejbali s predstihem kdyz jak rikas neni zavislost mezi OC a hodnotou zazehu pred HU..stacilo by preci aby snimal otacky a podtlak v potrubi a podle predem naprogramovane krivky jen posilal jistkru na svici..
neni to tak ze si skodovkar mysli ze s lepsim palivem musi zvysovat predstih, to bychom mohli dojit k tezi ze na Vervu 100 musim mit predstih na 120ce alespon 20°a to je preci blbost ze..

jinak oktanovy narok skody 100 urcite nebyl 95 oktanu :wink: vem si ze to byly motory uvadene do provozu v roce 68/69..

_________________
742 8ti modelů,2 Rapidy, Feliciaq, TAZ 1500, škoda ForMan,Felicia
Š 742 Forever Team, htp never team,Zakladajici clen Klubu ostrych motoru
Kdyz do sveta,tak s litinou..
http://kachnis.techsajt.cz


14.1.12, 16:09
Profil ICQ YIM Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 28.12.11, 16:07
Příspěvky: 530
Příspěvek Re: Předstih Š120
@Kachnis
No, já vím že to zní zvláštně, ale motor Š100 měl opravdu min. okt. požadavek 95 oktanů. To, že většina majitelů zřejmě jezdila Special 90, vyplynulo z okolností. Při malém předstihu to jelo i na 90okt. Škoda 110R už musela jezdit na Super, na Special to prý jezdilo blbě.
To že předstih nezávisí na OČ paliva platí, jak už jsem se zmínil, až od určitého OČ nahoru. Právě proto, že pokud by jsi u víceoktanového benzínu a nízkokompresního motoru nastavil předstih až těsně před hranicí klepání, vyšel by předstih mimo toleranci motoru - byl by příliš velký.
Zkrátka motor který má předstih např. -5stHÚ a požadavek 95okt, bude při 98okt benzínu vyžadovat stále -5stHÚ, protože jinak by s takovým benzínem motor klepal třeba až při -9stHÚ. Jenže tento předstih mít ten motor nemůže, zapálení směsi by bylo příliš brzo, a motor by ztrácel výkon.
Naopak, tedy když natankuješ 91okt palivo je předstih -5stHÚ velký, ovšem ne kvůli motoru, ale kvůli benzínu, aby motor neklepal. Musí se tedy snížit např. na -2stHÚ.
Motor s čidlem klepání ti zareaguje na nízké OČ snížením předstihu a ten bude udržovat těsně před hranicí klepání. Výkon se sníží, ale motor neklepe.
Naopak to ale nefunguje, na vyšší OČ paliva motor nezareaguje větším předstihem, protože větší předstih by znamenal "tvrdnutí" motoru.
Když naleješ do Felicie 1,3MPI benzín 91okt, motor sníží předstih. Pokud do ní naleješ 98okt nestane se NIC, předstih zůstane na továrním nastavení.
Ptáš se, proč by dnešní motory (tedy s čidlem klepání) hejbaly s předstihem. Odpověď zní - aby mohly spalovat i méně kvalitní benzíny. Tedy předstih pouze snižují. Pokud naleješ palivo s vyšším OČ, motoru je to "jedno", nedojde ke zvětšení předstihu, protože by došlo ke snížení výkonu.
Na lepší benzín by to tedy jelo paradoxně hůře.


Naposledy upravil MartinK72 dne 14.1.12, 23:41, celkově upraveno 1



14.1.12, 21:59
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.06, 13:21
Příspěvky: 5194
Bydliště: Pééétržka a Horne Saliby
Příspěvek Re: Předstih Š120
Vpodstate mam rovnaku vieru ako si manifestoval v tomto poslednom prispevku (okrem skody 100, tu poznam len z obrazkov) bratu. Ale moderne RJ vedia robit s predstihom aj viac veci, ako len znizovat na ochranu motora. Niektore dnesne (zajtrajsie) rj vedia zistit najlepsi moment pre zapalenie zmesy pre kazdu otacku motora. nieco podobne ako mal Saab v devedesiatich rokoch, len na civilnejsom hardvery (niesom odbornik,len vseobecny prehlad). Ale tusim RJ Subaru si este zaciatkom storocia zvykla posuvat predstih az pokial mohla, preto tam malo zmysel tankovat 100+ oktan,(traduje sa, ze japonci maju na svere najkvalitnesi benzin) hoci vyrobca vedel ze auto bude musiet jazdit skvelo aj na europsky 95, ci americky 91 oktan. Len to obcas kleplo ako si RJ overovala ci ma spravny predstih :D

_________________
Forman 135Le
Volvo 855 TDI
0949126151


14.1.12, 22:39
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 28.12.11, 16:07
Příspěvky: 530
Příspěvek Re: Předstih Š120
@kwiko
Moderní motory se na kvalitnější benzín přizpůsobují změnou parametrů celého motormanagmentu, tam nejde jen o předstih. Právě proto dokáží víceoktanový benzín lépe využít, pouze změnou předzápalu to nejde.

Co se týče Š100/110, v některých servisních příručkách je min. okt. požadavek 95okt, v některých 90okt, v některých 85okt (to je ale při k=8,3 blbost). Takže v tomhle má možná Kachnis pravdu. Přiznám se, že tyhle auta jsem v servisu už dlouho neviděl, takže nemám praktické zkušenosti.


15.1.12, 00:01
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.06, 19:44
Příspěvky: 4747
Bydliště: Černíky
Příspěvek Re: Předstih Š120
Vstoupím jen tak trochu mimo :)
Přijde mi velmi nepravděpodobné, že by Škoda 100 měla mít minimální požadavky na benzín 95 oktanů, když Škoda 1000 MB, která má prakticky identický motor (i palivovou a zapalovací soustavu a karburaci) má minimální požadavky na palivo 84 oktanů. Navíc v sedmdesátých, ani osmdesátých letech se v ČSSR nevyráběl ani neprodával 95 oktanový benzin. Normal měl v sedmdesátých letech tuším 80 oktanů, Special měl 84, později 91 oktanů a Super od počátku výroby 96 oktanů. ;)
Na Super jezdily v ČSSR jen zahraniční vozy, později k nim přibyly modernější československé (například Škoda 130 má min. požadavek 96 oktan. benzin, takže v dnešní době bych měl tankovat N98, což nedělám :oops: )

_________________
Å 130 L 86 - cestovní limuzína
Levandulka 1000 MBG De Luxe 67 - v renovaci
Felda Combi GLXi - 1,3 MPi 97 - k užitku tátovi
130LPG 130L 86 - denní vůz
1000MB MB 69, 1.8.68
Ať mi nikdo neříká, že něco nejde... ;)
Škoda 742 Forever Team


17.1.12, 01:29
Profil ICQ
Příspěvek Reklama

   
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
[ Time : 0.016s | 11 Queries | GZIP : Off ]