Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je 18.10.24, 19:19



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Hučení klimatizace - Fabia 
Autor Zpráva

Příspěvky: 67
Příspěvek Hučení klimatizace - Fabia
Potřebuji poradit. Jedná se o Fabia 1,2HTP 47kW, r.v. 2005 combi s klimatizací. Teplota vzduhu se nastavuje otočným kolečkem.

Problém je takový. Nastartuji motor, zapnu klimu, ta začne chladit a vše funguje zdánlivě v pořádku. Ujedu cca 10km a jakmile snížím otáčky motoru na volnoběh (např. na křižovatce), tak se po chvíli začne ozývat hučivý zvuk, který obvykle zanikne tak po půl minutě po zvýšení otáček. Prakticky to v kabině zní jakobych z křižovatky odjížděl dodávkou. Zvuk je podobný hučení ventilátoru chladiče, když se zapne naplno.

- Zvuk (hučení) přesně reaguje na přidání plynu, čím více otáček motoru, tím se zvyšuje i frekvence zvuku.
- Jakmile vypnu klimu tlačítkem AC, zvuk okamžitě zaniká. Bez zapnuté klimy se zvuk nikdy neobjevil.
- Zvuk se objeví jedině po snižení otáček a to né vždy.
- Zvuk se objeví až po několika minutách provozu - po prohřátí motoru.
- Když se zvuk obejví, tak jeho intenzita postupně narůstá a poté postupně odezní.
- Klima chladí myslím dostatečně. Musím "přitápět" jinak by mi byla už zima.
- Dříve jsem si tohoto zvuku nikdy nevšml, auto mám 2roky, hučení pozoruji cca měsíc.

Budu vděčný za jakékoliv rady.


22.7.13, 18:27
Profil
Pspvek Reklama

   
Uživatelský avatar

Příspěvky: 6575
Bydliště: Kosice
Příspěvek Re: Hučení klimatizace - Fabia
a co tak zastavit na krajnici a otvorit kapotu a uchometricky zistit, odkial to ide? ta fabia ma este klimakompresor cez spojku, alebo uz ho ma napojeny natvrdo? ak cez spojku, bude to zrejme nejaky vehement v klime. mozno je vykloktany nastavovaci element v kompresore a ked sa klima zohreje / vychladi a treba tlacit plny tlak na volnobehu, tak to mlati.

_________________
This is Linux land, on silent nights you can hear Windows machines rebooting.
(--)))o-») Skoda Rapid 136 r.v.1989 biely
OOOO Audi 80 2.3E r.v. 1993 - Vopruz durch Technik
[H] Honda HR-V 4x4 r.v. 2000 - mula
Skoda 742 Forever Team


22.7.13, 19:08
Profil Zobrazit autorovy stránky

Příspěvky: 9049
Příspěvek Re: Hučení klimatizace - Fabia
No a nehučí to opravdu větrák na chladiči? Jsou tam taky dva? On totiž po zahřátí a zapnuté klimatizaci běží skoro pořád. Po vypnutí klimatizace se ihned zastavuje.


22.7.13, 20:34
Profil

Příspěvky: 67
Příspěvek Re: Hučení klimatizace - Fabia
Jestli tam je el.mag spojka nevím..doposud jsem si myslel, že jo. Když vypnu klimu okamžitě jde cítit mírný nárus výkonu motoru, ale současně se mi zdá, že klima se nějak umí regulovat, protože spotřeba v pařácích, když potřebuji vychladit rozpěčené auto a vše jede naplno je možná o litr na 100km větší, než když si jen přichlazuji.

Když to hučelo, tak jsem se zkoušel poslochat motor s otevřenou kapotou. Od větráku ten zvuk nešel, ten běžel jen tak lehce aby se neřeklo (větrák tam je myslím jeden, ale ještě se mrknu). Navíc ten zvuk se opravdu mění s otáčkama motoru, jakoby to dělal "větrák", který je poháněný řemenem, prostě čím víc otáček, tak ten zvuk taky zvyšuje "otáčky" frekvenci.

Jinak ten zvuk se špatně lokalizuje, motor cvrliká a do toho to lehce hučí, řekl bych že v kabině to jde možná lépe slyšet, že ten kontrast hučení a zvuku motoru je větší, než když se otevře kapota.

Někde jsem četl článek o hlučem expanzním ventilu klimy, ale to se prý týkalo pouze klimatroniků, což já prý nemám, protože mám panel s kolečkama a né s displayem.

Napadlo mne spíše jestli to nemůže být projev nedostatečného množství chladícího média, nebo málo oleje v kompresoru...na klimu se minimálně dva roky nesáhlo....jestli vůbec někdy. Jsem druhý majitel a auto mám 2roky.


22.7.13, 20:50
Profil
Uživatelský avatar

Příspěvky: 4146
Bydliště: okres svitavy,West Yorkshire
Příspěvek Re: Hučení klimatizace - Fabia
Me se ted zacalo objevovat to, ze po zapnuti klimy, obcas, nekdy ne, slysim jako by syceni, ale nekde z pristrojovky a neni to moc nahlas, pri vypnuti klimy to zmizi, zitra to beru do prace a zkontrolujeme chladivo :) jinak ja mam SDi 2002 a kompresor mi bezi stale, mam tam ten ventil, ty to budes mit asi taky tak

jeste otazka na odborniky, mela by se ta klima nejak servisovat, po nejake dobe....ja s tim taky nic nedella, asi ctyri roky, kdyz sem koupil tak nesla, jen sem vymenil teplotni cidlo u vyparniku, vymazal zavady a od te doby jede, akorat ted zacalo to syceni, ale chladi to dobre, vymenou chladiciho media nic nepokazim...snad :D

_________________
Jaguar XJS 1986 zlata
Skoda Fabia Combi zlata
Pak ještě tři letadla a čtyři helikoptéry


22.7.13, 23:14
Profil ICQ

Příspěvky: 67
Příspěvek Re: Hučení klimatizace - Fabia
Jak poznám jestli mám klimatizaci s el. mag spojkou nebo s řemenicí, která trvale pohání kompresor?


25.7.13, 10:56
Profil
Uživatelský avatar

Příspěvky: 4146
Bydliště: okres svitavy,West Yorkshire
Příspěvek Re: Hučení klimatizace - Fabia
na tom kompresoru co bezi stale spojka vubec nei a ten ventil je az vzadu, vedou tam dva draty, je to az na zadni casti kompresoru, u kompresoru se spojkou jdou vetsinout draty dopredu, prave k te spojce


jinak moje klima, vcera sme to meli na masine, chybelůo tam jen 40gramu, tak sme to dopnili, olej taky, a jeste cosi, moc o tom nevim, ale zada se mi ze ten zvuk co tam byl je pryc, zatim sem nikam dal nejel abych to vyzkousel

_________________
Jaguar XJS 1986 zlata
Skoda Fabia Combi zlata
Pak ještě tři letadla a čtyři helikoptéry


25.7.13, 19:51
Profil ICQ
Mistr mechanik
Uživatelský avatar

Příspěvky: 16256
Bydliště: Strážnice
Příspěvek Re: Hučení klimatizace - Fabia
Dunde.e píše:
Jak poznám jestli mám klimatizaci s el. mag spojkou nebo s řemenicí, která trvale pohání kompresor?



a když tam vede jeden rát k řemenici tak je to kompresor se spojkou :oops:


26.7.13, 06:23
Profil

Příspěvky: 67
Příspěvek Re: Hučení klimatizace - Fabia
Tak dle kabelů to bude asi bez spojky, ono i zapnutí klimy je takové pozvolné, takže to bude nejspíš bezspojková.

Nevíte někdo zda mi bude do auta pasovat klínový řemen (motor-pumpa-alternátor) z verze bez klimatizace? V dílenské příručce to totiž vypadá, že verze s klimou mají vše stejné pouze je tam klima a jedna pomocná kladka navíc, tak si říkám, že pro případ zadření klimy bych vozil sebou nahrádní řemen pro verzi bez klimy. Obešel bych tím případně zničenou klimu a fungovala by mi pumpa a alternátor.


1.9.13, 14:38
Profil
Ignorant pravidel

Příspěvky: 9432
Bydliště: Kolín
Příspěvek Re: Hučení klimatizace - Fabia
no pasovat by mel, ale chce to zmerit vzdalenost

_________________
otec: Fobia Sedan HTP :P
m o j e: Citroen C4 1.6HDi FAP auto pro ženu - hračka pro muže


1.9.13, 18:46
Profil

Příspěvky: 67
Příspěvek Re: Hučení klimatizace - Fabia
Takže mám ujeto dalších 5tkm a zatím se vše točí. Nyní už klimu moc nepoužiji :-).
Problém však setrvává. Když jsem zapnul klimu, tak něco hučí a řek bych, že je to teď(dokud bylo možné zapnout klimu) horší.

Dá se ten kompresor rozdělat? Nebo je možné, že je hluk způsoben nedostatečným množstvím chladícího média?


13.11.13, 18:52
Profil
Uživatelský avatar

Příspěvky: 725
Bydliště: Aš Pastviny okr.Cheb
Příspěvek Re: Hučení klimatizace - Fabia
tak to trochu upřesníme fabia 1,2Htp má kompresor se spojkou,a na chladiči má dva ventilátory.Když se klima zapne motor si přidá pár otáček navíc z volnoběhu se to potom pohybuje skoro na 1000 za minutu.jestli to dělá kravál když je to zapnutý a hučí to u kompresoru začnu asi u kompresoru.a pokračuji dále.ale zapnutá klima hučí více než když je to vypnuté.

_________________
Škoda 125 červená :-)r.v.1988


13.11.13, 20:02
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Příspěvky: 4146
Bydliště: okres svitavy,West Yorkshire
Příspěvek Re: Hučení klimatizace - Fabia
Uz sem to sem jednou psal, me p zapnuti klimy se ozyvalo jakesy syceni, z prostoru kde je jednotka topeni a klimy, pod palubkou, nemyslim tu elektronickou ale proste celej ten box v cem je radiator, klapky pro vzduch atd, bylo to slyset z tech prostrednich vydechu vzduchu, po doplneni chladiciho media je to OK, a chybelo jen 40g coz prej je zanedbatelne, jiank tam mas tipuju kompresor bez spojky, aspon jiny HTP co vim to tak maji, ja na sdi mam taky bez spojky

_________________
Jaguar XJS 1986 zlata
Skoda Fabia Combi zlata
Pak ještě tři letadla a čtyři helikoptéry


14.11.13, 18:37
Profil ICQ

Příspěvky: 67
Příspěvek Re: Hučení klimatizace - Fabia
No dle všeho to dělá kompresor.
Nevím však jak to řešit, zda budu muset vyměnit celý kompresor nebo zda půjde rozdělat a opravit. Sám bych jej asi nerozdělával, spíš ať vím zda hledat někoho kdo to umí rozebrat a opravit nebo kdo to umí pouze vyměnit :-)

Další otázka je zda to mám řešit (opravovat) už teď před zimou, nebo (vyměnit za nový) až bude klima potřeba....


15.11.13, 20:22
Profil

Příspěvky: 67
Příspěvek Re: Hučení klimatizace - Fabia
Tak po půl roce oživuji tohle téma.

Problém viz. úvodní příspěvek přetrvává, odjezdil jsem s tím celé loňské léto a zatím klima žije a chladí, ale občas začne klima hučet, tak mám strach ať to při nějaké delší jízdě neklekne. Nemám to s čím srovnat, ale myslím, si že má klima trochu nižší chladící výkon.

Dnes jsem si všiml tohoto jevu. Když jsem vypnul motor (po krátké jízdě se zapnutou klimou), tak z pod palubovky od topení šlo slyšet takové syčení/cvrkání.

Nevíte čím to je a zda je to na závadu? Dříve jsem si toho nevšiml, nemá to nějakou spojitost s hučením klimy?


24.5.14, 13:52
Profil
Pspvek Reklama

   
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 48 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Český překlad – phpBB.cz