Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je 20.10.24, 23:08



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Felda 1.3MPI se hůř chladí - VYŘEŠENO 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Příspěvky: 10229
Bydliště: kósek vod Jevička
Příspěvek Felda 1.3MPI se hůř chladí - VYŘEŠENO
Zdar fšici..
po dlouhé době si nejsem jistej ohledně diagnózy závady. A to sice, moje fileta potřebuje velkej nápor vzduchu, aby se v současných teplotách (~25°C) uchladila. To znamená, že pod plným do kopce nemá problém, ale jen do té doby, dokud třeba nedojedu kamion. Pak leze celkem rychle nahoru. I při normální pojížďce po městě - slabší provoz ale hodně křižovatek - je schopná po kilometru roztočit saharu. Když jedu ve štrůdlu po státní, leze teplota nad kilo, pokud tam jedu sám, je v normě. Fakt se to chová divně, voda nesmrdí, nemizí, není v ní olej ani není z oleje kakao. Potkali jste to někdy někdo? Mám následující podezření:
1) Chladič:
a) Sežraný lamely chladiče od soli - okometricky to nevypadá ani zepředu nijak špatně, je to (snad) jen povrchově orezlý...
b) zacpanej chladič kamenem - možný by to bylo, má na to nárok (cca 215kkm)
c) povolená přepážka co propouští teplou vodu zpět
2) víčko expanzky - dnes po jízdě bylo poblitý vodou, ale měl jsem za to, že kdyby bylo špatný tak se okruh nenatlakuje a neotevře termostat. Ten snad otevírá normálně (když se přehřeje normálně se pustí sahara), a hadice jsou normálně tvrdý tak jak mají být. Mohlo být poblitý jenom protože jsem to trochu uhřál, v jednom kopci šla chvilkově teplota na 110°C.
3) termostat - že by otevřel, ale drhnul a neotevřel naplno? To by se přece nespouštěla sahara ne? Na hadicích se po jízdě normálně nedají udržet ruce... Jak diagnostikovat, mám ho uvařit? Nebo sehnat někoho kdo mi půjčí laserový teploměr?
(Termostat jsem měnil minulý rok v létě za originál díl, předchozí přestal zavírat - byl to polák s víčkem na segerovku)

Díky za nakopnutí. Jako první bych asi zítra zkusil sehnat nový origo víčko - pak asi chladič. Auto je pořád v permanenci, denně dělá cca 150-200km, nemůžu bez něj fungovat :( ...

_________________
"Now Kato, warm up the silver hornet!" | crowack@jabber.org


Naposledy upravil CROWACK dne 10.6.14, 21:04, celkově upraveno 1



22.5.14, 17:55
Profil
Pspvek Reklama

   

Příspěvky: 14786
Bydliště: Havířov
Příspěvek Re: Felda 1.3MPI se hůř chladí
A nemáš možnost sehnat nějaký externí teploměr, který zvládne teplotu třeba do 150°C? Stačil by nějaký multimetr s funkcí teploměru. Zkusit, jestli je na motoru opravdu taková teplota, třeba se sepne sahara, ale ta myslím spíná už kolem 95°C ne? Víčko nádobky může být poblité, třeba jestli je teplota chvílemi opravdu moc vysoká, tak třeba víčko upustilo moc velký tlak kapaliny, aby to nevybuchlo. Je v něm nějaký pojistný ventil.
I origo termostat může přece být špatný ne? Třeba funguje jak má, ale možná otevírá moc pozdě. Teď nevím kolik stupňů má mít felda termostat, jestli 92°C. Třeba otevírá až u 95°C a setrvačností to vyleze až na 100°C.

_________________
Škoda Favorit r.v. 94 BMM, Solitaire, Motor-Excel tuning, LPG- Minulost
Golf IV 1,6 74kW Jazz Blue perleť
Golf VII, 1,4TSi 103kW, Night Blue


22.5.14, 18:26
Profil
Uživatelský avatar

Příspěvky: 10229
Bydliště: kósek vod Jevička
Příspěvek Re: Felda 1.3MPI se hůř chladí
teploměr ukazuje dobře, fakt je to horký, i chladič. kdyby neotevřel termostat, nesepne sahara. Navíc jaká to může být setrvačnost, když ti po 20km jízdy začne v dlouhým táhlým za kamionem lýzt teplota nahoru...
Na palici a přesahy nechcu ani myslet, apage satanas se s tim srat a odstavit auto třeba na tyden :roll:

Ještě mě napadlo voprat chladič zepředu pořádně wapkou, že by byl zasranej, ale když jsem to kontroloval, tak až na pár včel nebyl, bylo přes něj vidět na druhou stranu mistama :) Zas bych si nachrstal vodu do altiku, na lištu, a vubec, do motorovýho prostoru vodu nééé...

_________________
"Now Kato, warm up the silver hornet!" | crowack@jabber.org


22.5.14, 18:40
Profil

Příspěvky: 14786
Bydliště: Havířov
Příspěvek Re: Felda 1.3MPI se hůř chladí
A na wapku pozor! Musíš jen z velké dálky, nebo ti to potrhá ty lameky.
No já myslel setrvačnost tu, že třeba na termostatu ti to pustí třeba při 92°C, než ti to dojde do chladiče a kapalinu ochladí. Je to sice jen asi pár sekund, ale nezdá se to.

_________________
Škoda Favorit r.v. 94 BMM, Solitaire, Motor-Excel tuning, LPG- Minulost
Golf IV 1,6 74kW Jazz Blue perleť
Golf VII, 1,4TSi 103kW, Night Blue


22.5.14, 18:47
Profil
Uživatelský avatar

Příspěvky: 12490
Příspěvek Re: Felda 1.3MPI se hůř chladí
Bude zarasteny chladic alebo zodrata vrtula vodnej pumpy. Vzhladom na cenu chladica na felcku by som nevahal a kupil novy.

_________________
"You only really learn by doing it, I believe." Ayrton Senna


22.5.14, 19:38
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Příspěvky: 19159
Bydliště: SR Bratislavský kraj - Senec
Příspěvek Re: Felda 1.3MPI se hůř chladí
no, možno, ale skôr bude odchádzať tesnenie pod hlavou, postupne sa to bude zhoršovať, tá ogrcaná expanzka je toho dôkazom...

_________________
Škoda Favorit 135(136)(G)Lx 93 LPG klima červeň
Nie je všetko tak ako vyzerá - rozdiel je v technike...
http://skoda.panda.cz/forum/viewtopic.php?t=3336


22.5.14, 19:45
Profil
Vývojář
Uživatelský avatar

Příspěvky: 3834
Bydliště: Nová Paka, okres Jičín
Příspěvek Re: Felda 1.3MPI se hůř chladí
Sáhni na chladič, jestli třeba není z půlky studený, to by pak vypadalo na zanesený chladič... Jinak to sežraný čerpadlo myslím není špatná stopa...

_________________
Renault Megane II combi 1.6 16V '05
Ex auta:
Renault Megane I Grandtour 1.4 16V '03
Peugeot 106 1.1 '02
Fáčko 136L '89 Bělouš
Š Felda 1.3 MPI Color line '99 Lentilka
Š Felda 1.3 MPI Combi '97
Fáčko 1.3 Lxi '93
Š 120 LS '78 Beruška


22.5.14, 19:51
Profil
Uživatelský avatar

Příspěvky: 19159
Bydliště: SR Bratislavský kraj - Senec
Příspěvek Re: Felda 1.3MPI se hůř chladí
favorit/felicia som ešte zožrané lopatky čerpadla nevidel...

_________________
Škoda Favorit 135(136)(G)Lx 93 LPG klima červeň
Nie je všetko tak ako vyzerá - rozdiel je v technike...
http://skoda.panda.cz/forum/viewtopic.php?t=3336


22.5.14, 19:55
Profil
Uživatelský avatar

Příspěvky: 10229
Bydliště: kósek vod Jevička
Příspěvek Re: Felda 1.3MPI se hůř chladí
chladič je teplé celé... kurec chlapi ja něbuděm o vikendu rozebirat cely traktooor... zvlášť prostitutka když mám před sebou 400km v sobotu...
... vypadá to že se stavim zitra v Kelly, vemu víčko s chladičem... snad neurvu šrouby... no a večer/v noci to přemašlim... zas prostitutka ještě fridex do teho... když se daří...
AK 40.10.503 - stačí to, neodlepi se mě po tydnu ty plastovy boky?

víčko mají jenom XS 115614031 ale jak prostitutka má člověk poznat jestli je to OEM nebo žluťkvalita? v popisu je null...

_________________
"Now Kato, warm up the silver hornet!" | crowack@jabber.org


22.5.14, 20:29
Profil
Vývojář
Uživatelský avatar

Příspěvky: 3834
Bydliště: Nová Paka, okres Jičín
Příspěvek Re: Felda 1.3MPI se hůř chladí
Já nechci být špatným prorokem, ale když je chladič celý teplý-OK, tak ti nový nepomůže, jen vyhodíš prachy. To víčko třeba, ale proč chladič???

_________________
Renault Megane II combi 1.6 16V '05
Ex auta:
Renault Megane I Grandtour 1.4 16V '03
Peugeot 106 1.1 '02
Fáčko 136L '89 Bělouš
Š Felda 1.3 MPI Color line '99 Lentilka
Š Felda 1.3 MPI Combi '97
Fáčko 1.3 Lxi '93
Š 120 LS '78 Beruška


22.5.14, 20:35
Profil
Uživatelský avatar

Příspěvky: 10229
Bydliště: kósek vod Jevička
Příspěvek Re: Felda 1.3MPI se hůř chladí
no mám podezřeni že je zarustlé kameňem no... Myslel jsem že odcházející těsněni pod kebuli poznám, ale tohleto je jak skautská kniha šifer...

_________________
"Now Kato, warm up the silver hornet!" | crowack@jabber.org


22.5.14, 20:50
Profil
Vývojář
Uživatelský avatar

Příspěvky: 3834
Bydliště: Nová Paka, okres Jičín
Příspěvek Re: Felda 1.3MPI se hůř chladí
No to by ti jedině mohlo odcházet těsnění mezi 2 chladícími kanály, voda pak jde nakrátko a blbě se to chladí. To už jsem viděl... Voda se pak neztrácí, motor nehulí, olej OK.

_________________
Renault Megane II combi 1.6 16V '05
Ex auta:
Renault Megane I Grandtour 1.4 16V '03
Peugeot 106 1.1 '02
Fáčko 136L '89 Bělouš
Š Felda 1.3 MPI Color line '99 Lentilka
Š Felda 1.3 MPI Combi '97
Fáčko 1.3 Lxi '93
Š 120 LS '78 Beruška


22.5.14, 20:53
Profil
Uživatelský avatar

Příspěvky: 10229
Bydliště: kósek vod Jevička
Příspěvek Re: Felda 1.3MPI se hůř chladí
ok, já to tušil, ale potřeboval jsem se v tom utvrdit...
zřejmě udělám víčko a dál to nechám hnít, teď opravdu není kdy... a buď to vyjde nebo ne... jestli se propadnou vložky, tak už na to asi seru a auto jde pod lis... nechce někdo sestavu BRC na MPI? :mrgreen:

_________________
"Now Kato, warm up the silver hornet!" | crowack@jabber.org


22.5.14, 21:08
Profil
rejpal

Příspěvky: 18249
Příspěvek Re: Felda 1.3MPI se hůř chladí
Jestli tě to uklidní, tak moje Felda se chová podobně. Ani nepamatuju, že by se chovala jinak. Okruh je krátký a motor, jak je rozehřátý, dostane těch pár litrů vody z 75°C na 90°C během pár minut. Typicky když si jedu svých 90kmph po rovince s 75°C, přijedu do obce a stojím na světlech. Na zelenou vyjíždím s 85-90°C a na běžných 75°C to spadne po kilometru. Termostatů jsem zkoušel několik, měřil jsem okruh bezkontaktním teploměrem, nenašel jsem problém. Vyřešil jsem to automatem, který mi spíná saharu hned po nastartování na cca čtvrtinový výkon. Pokud nejedu pilu, stačí to na uchlazení na křižovatkách a v běžných menších zácpách.


22.5.14, 23:06
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Příspěvky: 10229
Bydliště: kósek vod Jevička
Příspěvek Re: Felda 1.3MPI se hůř chladí
no jo, ale u mě je problém, že se mi zdá, že se to stupňuje... navíc, když sepne sahara, teplota nejde dolů, obvykle to po městě udrží jen na teplotě sepnutí a pak až se víc rozjedu tak se to třeba dochladí... a trvá to delší dobu než se to dochladí
Možná by stálo za to prověřit funkci sahary, zda třeba není někde přechodový odpor nebo úbytek napětí, že by na ní bylo třeba 10V a točila se pomaleji.
Abych jel do stoupáku 50 za kamionem a vylezla mi teplota na 110°C podle mě až tak normální není...Jinak 75° je podchlazeno ne? Já mám standardní provozní teplotu okolo 90 - na středu stupnice...

_________________
"Now Kato, warm up the silver hornet!" | crowack@jabber.org


22.5.14, 23:38
Profil
Pspvek Reklama

   
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Český překlad – phpBB.cz