Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je 19.9.24, 22:26



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
 Čo presne znamená kompresný pomer 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Příspěvky: 9235
Bydliště: Partizánske
Příspěvek Čo presne znamená kompresný pomer
No, mám takú dilemu. Ja si myslím, že kompresný pomer je pomer objemu spaľovacieho priestoru pri dolnej úvrati (= zdvihový objem+objem nad piestom pri hornej úvrati) ku objemu spaľovacieho priestoru pri polohe piestu v hornej úvrati (= objem nad piestom pri hornej úvrati).

Kamarát ma ale zneistil , on tvrdí, že kompresný pomer je pomer zdvihového objemu ku objemu spaľovacieho priestoru pri polohe piestu v hornej úvrati.

P.S. Potrebujem si byť istý z toho titulu, že chcem znížiť hlavu motora Favo 135 a toto je záklaný fakt pre výpočty.

_________________
Kilecko Zmenilo majiteľa...
Embucha = moja 125ka znova žije
Hybridka = R.I.P. :-(
Megane 1,9D
AR 156 1,9 JTD; AR 159 SW 1,9 JTD; AR 146 1,6 Twin Spark 88kW, ´97


21.7.06, 07:06
Profil
Pspvek Reklama

   

Příspěvky: 20
Příspěvek Re: Čo presne znamená kompresný pomer
ferrari píše:
No, mám takú dilemu. Ja si myslím, že kompresný pomer je pomer objemu spaľovacieho priestoru pri dolnej úvrati (= zdvihový objem+objem nad piestom pri hornej úvrati) ku objemu spaľovacieho priestoru pri polohe piestu v hornej úvrati (= objem nad piestom pri hornej úvrati).

Kamarát ma ale zneistil , on tvrdí, že kompresný pomer je pomer zdvihového objemu ku objemu spaľovacieho priestoru pri polohe piestu v hornej úvrati.

P.S. Potrebujem si byť istý z toho titulu, že chcem znížiť hlavu motora Favo 135 a toto je záklaný fakt pre výpočty.


No já bych řekl, ře je to poměr množství nasátého vzduchu (tedy zdvihový objem) ku množství stlačeného vzduchu, dedy objěm nad pístem.


24.7.06, 11:54
Profil
Uživatelský avatar

Příspěvky: 9235
Bydliště: Partizánske
Příspěvek 
Hm, keby viacerí napísali....lenže motor nenasaje presne toľko koľko je zdvihový objem...to by nesmeli existovať úzke miesta v nasávacom systéme (priemer ventilu, úzke nasávacie kanály) určité množstvo zmesi (plynu) sa nasaje a v momente vyplní celý spaľovací priestor...čiastočne by to malo logiku....dúfal som, že viecerí napíšu...preto som sa pýtal.

_________________
Kilecko Zmenilo majiteľa...
Embucha = moja 125ka znova žije
Hybridka = R.I.P. :-(
Megane 1,9D
AR 156 1,9 JTD; AR 159 SW 1,9 JTD; AR 146 1,6 Twin Spark 88kW, ´97


24.7.06, 18:04
Profil
Uživatelský avatar

Příspěvky: 19159
Bydliště: SR Bratislavský kraj - Senec
Příspěvek 
ferrari píše:
Hm, keby viacerí napísali....lenže motor nenasaje presne toľko koľko je zdvihový objem...to by nesmeli existovať úzke miesta v nasávacom systéme (priemer ventilu, úzke nasávacie kanály) určité množstvo zmesi (plynu) sa nasaje a v momente vyplní celý spaľovací priestor...čiastočne by to malo logiku....dúfal som, že viecerí napíšu...preto som sa pýtal.


zdvihový objem ovplyvňuje množstvo nasatej zmesi, kompresný pomer znamená vlasne účinnosť motora, na motoroch s malým objemom naháňajú výkon kompresným pomerom, ale tým sa znižuje životnosť motora, je to spôsobené väčšími tlakmi pri zapálení smesi, čim vačší kompresný pomer, tým väčší tlak pri stlačení zmesi, a tým väčšia účinnosť, ale pri znesi benzín/vzduch pri vačšom pomere ako 13:1 hrozia samozápaly, čo narušuje chod motora, a zvyšuje opotrebenie. samozápaly sa využívajú pri dieselových motoroch kde je spodná hranica kompresného pomeru myslím 17:1 kde je na to motor kôli robusnejšej konštrukcii na tie tlaky stavaný, zvyšuje sa tým účinnosť, ale i hmotnosť motora, a potrebné sú nižšie pracovné otáčky motora.


24.7.06, 20:54
Profil
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1467
Bydliště: Košice
Příspěvek 
Je to pomer objemu nad piestom pri dolnej/hornej uvrati. Priklad - objem valca 100 ccm, spalovaci priestor 15 ccm, kompresny pomer bude 100+15/15=7,67. Pri merani objemu spalovacieho priestoru je potrebne ratat aj s hrubkou tesnenia. Kamarat v tom nema jasno.

www.answers.com/topic/compression-ratio


25.7.06, 07:56
Profil
Uživatelský avatar

Příspěvky: 19159
Bydliště: SR Bratislavský kraj - Senec
Příspěvek 
máš pravdu, tu si pojem kompresný pomer opísal presne.


25.7.06, 12:08
Profil
Uživatelský avatar

Příspěvky: 9235
Bydliště: Partizánske
Příspěvek 
ďakujem, ďakujem...mal by som si viac veriť (teda logickým úvahám). Inak, len tak pre zaujímavosť, dnes som trochu surfoval a študoval literatúru a

toto som našiel v odbornej literatúre:

Obrázek

a toto pre zmenu na nete

Obrázek

je jasné, že odborná literatúra je mimo...pekne[/img]

_________________
Kilecko Zmenilo majiteľa...
Embucha = moja 125ka znova žije
Hybridka = R.I.P. :-(
Megane 1,9D
AR 156 1,9 JTD; AR 159 SW 1,9 JTD; AR 146 1,6 Twin Spark 88kW, ´97


25.7.06, 19:39
Profil
Pspvek Reklama

   
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 7 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Český překlad – phpBB.cz