Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je 20.9.24, 05:26



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
 Jízda na rostlinný olej 
Autor Zpráva
Mistr mechanik
Uživatelský avatar

Příspěvky: 16256
Bydliště: Strážnice
Příspěvek 
PetrVTR píše:
slovacek.milos píše:
PetrVTR píše:
slovacek.milos píše:
sis to ani nepřečetl cos tu napsal :shock: co ty methylestery pod bionaftou, tam píšou o řepkovém oleji, ty jeden legalisto :D miloš

No vsak jo. Methylester repkoveho oleje neni repkovy olej! Az tam repkovy olej bude uveden tak to teprve bude legalni. A nebude to tam driv, nez vyrobci motoru zacnou repkovy olej predepisovat jako palivo. Takze nekteri prislusnici nejmenovane vladni strany (zrejme v dobrem umyslu a z nevedomosti) porusuji platne predpisy :-).


a co to teda je podle tebe ten methylester řepkového oleje, to je pořád řepkový olej, ten metylalkohol se z něho oddestilije, protože je jedovatý, a množství glycerínu se upravuje i v řepkovém oleji na kterém si smažíš řízky a pořád je to řepkový olej to je jen takový obchodní název, pokud uděláš rozbor MEŘO a řepkového oleje zjistíš totožné koenzistzence , pro klid tvé duše utrhneš z flašky řepkový olej a napíšeš tam MEŘO a máš to zlegalizované miloš


Opakuji repkovy olej neni MERO. Dokonce jej ani neobsahuje. Musi se z nej (jakehokoliv rostlinneho olejevyrobit tzv. esterifikaci za pritomnosti NaOH a CH3OH, vedlejsim produktem je glycerinova baze ktera se dale pouziva v prumyslu. MERO ma odlisne chemicke slozeni nez vychozi olej, mimo jine pri vyrobe dochazi k stepeni HC retezcu.
Jinak jak Petr spravne uvadi repkovy olej je v Nemecku veden jako biopalivo a jako takovy osvobozen od spotrebni dane. Jenze to neni jedly olej ktery se prodava v supermarketu. Je to palivo a jako takove musi splnovat normami dane pozadavky na slozeni, jakost, zkouseni, skladovani, prodej atd. obdobne jako bezna uhlovodikova paliva. Nabizi se srovnani benzinu koupeneho u pumpy a technicaku z drogerie. Pritom na oboje auto pojede. Kdesi jsem nakonec cetl, ze na vyrobu 1 kg biopaliva se v soucasne dobe spotrebuje 1.27 kg fosilnich paliv, takze ekologie jako remen :-)


no vidiš petře aspon jsi tu něco pořádného napsal, akorát to porovnání výchozí olej a meřo, vstupní olej je řepkový a výchozí je asi meřo ne? jezdím na esterifikovaný olej a dělám si ho doma jak píšeš, ale stejně ti řeknu, že jsou firmy které dělají přestavbu na řepkový olej, tak to asi nějak legální bude, a jak se daní to bude taky řešeno, ta legálnost a danění, nejsme firmy, když si doma vyrobím litr vína a vychlastám ho večer u počítače tak to danění nepodléhá, jestli máš i vzorec jak se mění olej při esterifikaci, tak ho sem napiš, já mám ocejchované nádobky a dávám asi 36 litrů oleje, 4.4 litru metylalkoholu a 1 deci hydroxudu sodného a vyjde mi to spolehlivě, na co využít ten glycerín mě zatím nenapadlo, jinak nikomu nedoporučuji stím nějak experimentovat je to práce s jedy a louhem, jde tam i o vážné poškození zdraví nebo smrt miloš


19.1.07, 14:38
Profil
Pspvek Reklama

   

Příspěvky: 110
Příspěvek 
slovacek.milos píše:
no vidiš petře aspon jsi tu něco pořádného napsal, akorát to porovnání výchozí olej a meřo, vstupní olej je řepkový a výchozí je asi meřo ne? jezdím na esterifikovaný olej a dělám si ho doma jak píšeš, ale stejně ti řeknu, že jsou firmy které dělají přestavbu na řepkový olej, tak to asi nějak legální bude, a jak se daní to bude taky řešeno, ta legálnost a danění, nejsme firmy, když si doma vyrobím litr vína a vychlastám ho večer u počítače tak to danění nepodléhá, jestli máš i vzorec jak se mění olej při esterifikaci, tak ho sem napiš, já mám ocejchované nádobky a dávám asi 36 litrů oleje, 4.4 litru metylalkoholu a 1 deci hydroxudu sodného a vyjde mi to spolehlivě, na co využít ten glycerín mě zatím nenapadlo, jinak nikomu nedoporučuji stím nějak experimentovat je to práce s jedy a louhem, jde tam i o vážné poškození zdraví nebo smrt miloš


Vzorec nemam nejsem chemik, jsem strojar. Ale vypada to asi tak ze RO se sklada ponejvice z mastnych kyselin (FA) + nejaky maly mnozstvi mono,bi,triglycerolu, glycerinu a vody. Premena FA vypada takhle FA+CH3OH-->MERO+H2O. NaOH slouzi jako katalyzator.
I z teto zjednodusene rovnice je videt ze na jedne a na druhe jsou uplne jine latky. MERO neni to smes oleje a methanolu, mero zadny methanol neobsahuje a neni jedovaty.
Chci zduraznit, ze nejsem odpurce pouzivani alternativnich paliv. Pokud zde bude obdobna legislativa jako v Nemecku (a take dostupnost RO jako paliva se zarucenymi vlastnostmi) a pokud vyrobci oficialne schvali pouzivani takoveho paliva pak na to klidne jezdit budu. Ale v soucasnem stavu mi to prijde stejne jako jezdit na zmineny technicak (kdyz doplnim Octan Booster a dalsi aditiva na trhu tak to patrne ani nepoznam). Jinak z glycerinu si muzes varit domaci mydlo :-)


19.1.07, 15:36
Profil
Mistr mechanik
Uživatelský avatar

Příspěvky: 16256
Bydliště: Strážnice
Příspěvek 
PetrVTR píše:
slovacek.milos píše:
no vidiš petře aspon jsi tu něco pořádného napsal, akorát to porovnání výchozí olej a meřo, vstupní olej je řepkový a výchozí je asi meřo ne? jezdím na esterifikovaný olej a dělám si ho doma jak píšeš, ale stejně ti řeknu, že jsou firmy které dělají přestavbu na řepkový olej, tak to asi nějak legální bude, a jak se daní to bude taky řešeno, ta legálnost a danění, nejsme firmy, když si doma vyrobím litr vína a vychlastám ho večer u počítače tak to danění nepodléhá, jestli máš i vzorec jak se mění olej při esterifikaci, tak ho sem napiš, já mám ocejchované nádobky a dávám asi 36 litrů oleje, 4.4 litru metylalkoholu a 1 deci hydroxudu sodného a vyjde mi to spolehlivě, na co využít ten glycerín mě zatím nenapadlo, jinak nikomu nedoporučuji stím nějak experimentovat je to práce s jedy a louhem, jde tam i o vážné poškození zdraví nebo smrt miloš


Vzorec nemam nejsem chemik, jsem strojar. Ale vypada to asi tak ze RO se sklada ponejvice z mastnych kyselin (FA) + nejaky maly mnozstvi mono,bi,triglycerolu, glycerinu a vody. Premena FA vypada takhle FA+CH3OH-->MERO+H2O. NaOH slouzi jako katalyzator.
I z teto zjednodusene rovnice je videt ze na jedne a na druhe jsou uplne jine latky. MERO neni to smes oleje a methanolu, mero zadny methanol neobsahuje a neni jedovaty.
Chci zduraznit, ze nejsem odpurce pouzivani alternativnich paliv. Pokud zde bude obdobna legislativa jako v Nemecku (a take dostupnost RO jako paliva se zarucenymi vlastnostmi) a pokud vyrobci oficialne schvali pouzivani takoveho paliva pak na to klidne jezdit budu. Ale v soucasnem stavu mi to prijde stejne jako jezdit na zmineny technicak (kdyz doplnim Octan Booster a dalsi aditiva na trhu tak to patrne ani nepoznam). Jinak z glycerinu si muzes varit domaci mydlo :-)


petře a nepopletls to trochu, nevyčetl jsi to někde špatně, louh jako katalyzátor? není to náhodou tak, že při výrobě MEŘO je katalizátorem metanol, který je toxický a v konečné fázi se MEŘO zahřívá a metanol se z něho vyloučí destilací? metanol se pak používá pořád dokola, protože jako katalizátor se při esterifikaci nemění, to mýdlo navařím, :shock: pak ti pošlu, kup si nějaké drbátko, nejlépe na dlouhé tyčce miloš :D


20.1.07, 08:13
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 57 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Český překlad – phpBB.cz